Nasze środowisko naturalne składa się z wielu połączonych ze sobą systemów. Zmiana w jednym z nich może mieć katastrofalne skutki dla wszystkich organizmów żywych, dlatego ważne jest, by starać się zachować równowagę i ograniczać ingerencję w ekosystem.

Niestety, w skutek działalności człowieka doszło do dewastacji wielu miejsc do tej pory zajmowanych przez zwierzęta, co doprowadziło do wyginięcia wielu gatunków oraz tego, że coraz więcej z nich jest zagrożonych. Stało się to w skutek rozwoju przemysłu, ale i niekontrolowanych polowań i kłusownictwa.

W przypadku terenów zielonych, wliczając w to lasy, a nawet puszcze, największym niebezpieczeństwem są rozrastające się miasta i nowe inwestycje, takie jak duże fabryki, często należące do międzynarodowych koncernów.

Niestety, w rozwijających się państwach wciąż większą wartość stanowi przemysł i wiążący się z nim rozwój gospodarczy, niż ochrona środowiska. Możliwe jest jednak pogodzenie tych dwóch wartości, poprzez wprowadzanie nowych technologii – przykładowo wykorzystując panele słoneczne i zakładając nowoczesne filtry, nie pozwalające zatruwać powietrza i wody.

W krajach rozwiniętych wzrasta świadomość, jak ważny jest ekologiczny sposób życia, dlatego też propaguje się korzystanie z transportu publicznego lub zmianę samochodu na rower.

www.dayglob.com.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *