Myśląc o zagrożeniach środowiska naturalnego, wielu z nas myśli o wycinaniu Puszczy Amazońskiej, czy katastrofie ekologicznej w Zatoce Meksykańskiej. Tymczasem, aby zdać sobie sprawę ze skali problemu, wystarczy rozejrzeć się we własnej okolicy.

Bez względu na to, czy mieszkasz w dużym mieście, czy też małej miejscowości, bez trudu zauważysz, że lokalny ekosystem został poważnie zachwiany. Przede wszystkim,  zdecydowana większość współczesnych ludzkich działań już z góry zakłada zakłócenie równowagi w środowisku, dlatego niezwykle ważne jest, byśmy dokładali wszelkich starań o to, by należycie chronić zarówno świat zwierząt, jak i roślin.

Historia rozwoju cywilizacji człowieka to tak naprawdę historia rozwoju miast i wynalazków, a oba te aspekty mają silny wpływ na całą planetę. Poprzez rozbudowę miast zmniejszyła się powierzchnia, jaką mogą zamieszkiwać dzikie zwierzęta, a wycinka lasów doprowadziła do spadku jakości powietrza.

Nie bez przyczyny ekolodzy nazywają Puszczę Amazońską „zielonymi płucami Ziemi” i robią wszystko, aby uchronić ją przed dalszą dewastacją. Jak pokazują naukowcy, ingerencja człowieka w ekosystem obraca się przeciw niemu – nieregulowane rzeki coraz częściej wylewają, a zanieczyszczenia doprowadzają do ocieplenia klimatu i tego, że staje się on coraz mniej przewidywalny.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *