Przyglądając się funkcjonowaniu świata przyrody można zauważyć, że składa się on z wielu podsystemów (czyli poszczególnych środowisk), zamieszkiwanych przez wiele gatunków zwierząt i będących miejscem występowania ogromnej ilości roślin.

By takie środowisko mogło przetrwać, niezbędne jest zachowanie równowagi. Przykładowo, jeśli nagle zwiększy się populacja drapieżników, istnieje ryzyko wyginięcia zwierząt roślinożernych i innych, które stanowiły pożywienie dla mięsożerców.

W konsekwencji, z powodu braku pożywienia, drapieżniki również mogą wyginąć lub zmienić miejsce żerowania i na stałe opuścić swój dotychczasowy ekosystem. Takie zmiany najczęściej nie zachodzą samoistnie, lecz są konsekwencją ingerencji człowieka, takiej jak chociażby nadmierne polowania.

Jeśli bowiem celem polowań są drapieżniki (na przykład tygrysy, które znajdują się obecnie na liście gatunków zagrożonych wyginięciem), dochodzi do nadmiernego rozrostu populacji tych zwierząt, które do tej pory były pożywieniem dla tygrysów.

Jeśli są to gatunki roślinożerne, może dojść do istotnego zmniejszenia się liczby roślin. Jak więc widać, w ekosystemach często występuje efekt domina – jedna zmiana pociąga za sobą szereg poważnych konsekwencji, a przywrócenie stanu pierwotnego może być niekiedy niemożliwe.

ealergia.com.pl www.amhcoaching.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *