Czytając publikacje poświęcone ochronie środowiska lub słuchając informacji dotyczących katastrof naturalnych często spotykamy się z pojęciem „ekosystemu”, najczęściej w kontekście zachwiania jego równowagi.

Czym jednak jest ów ekosystem? Najogólniej rzecz ujmując, jest to zbiór wszystkich organizmów żywych występujących na konkretnym obszarze. Powiązania między zwierzętami, roślinami i nieożywionymi częściami środowiska (woda, skały, powietrze), są tak silne, że jakiekolwiek zaburzenia ilościowe lub jakościowe wśród jednego elementu ekosystemu mogą mieć ogromny wpływ na pozostałe.

Ponieważ wszystkie organizmy są ważne, jednakową ochronę należy roztaczać zarówno nad insektami jak i drapieżnikami. Choć dla niektórych może wydawać się kuriozalne dbanie o przetrwanie niewielkich żuków lub rybek, faktem jest, że mogą one pełnić bardzo ważną funkcję dla utrzymania prawidłowej równowagi w konkretnym ekosystemie, przykładowo poprzez spulchnianie ziemi lub szybkie rozkładanie szczątków.

Bardzo ważne jest również dbanie o czystość wody. Jej zatrucie jest bowiem odpowiedzialne za wyginięcie w danym zbiorniku wodnym wielu organizmów oraz za konieczność zmiany miejsc żerowania zwierząt do tej pory pojących się przy teraz zatrutym jeziorze czy rzece. Nie zapominajmy, że człowiek również jest częścią ekosystemu i nasze przetrwanie może zależeć od tego, czy nie zatrujemy naszego środowiska.

Drukarnia Booklet https://booklet.pl/ naklejki i etykiety samoprzylepne www.ipa3.org

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *